Paroda ,,Orų dienoraščiai“

Data & laikas

07.05.2019 00:00 (GMT+3)

Kur

Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Arsenalo g. 3A, Vilnius

Kalba

Lietuvių k.

Paroda ,,Orų dienoraščiai“  sukurta bendradarbiaujant su menininkių kuratorių duetu Sarah Cooper (g. 1974, JAV) ir Nina Gorfer (g. 1979, Austrija), kurios per dvejus metus apsilankė Islandijoje, Grenlandijoje ir Farerų salose tam, kad ištirtų, kaip salų aplinka, kultūrinė tapatybė ir tradicijos veikia vietinių menininkų ir dizainerių kūrybiškumą. Parodoje pristatomi mados kūriniai, sukurti Islandijos, Grenlandijos ir Farerų salų menininkų, kuriuos įkvėpė unikalūs šiaurietiški kraštovaizdžiai ir atšiaurios oro sąlygos.

Skirtingai nuo tradicinių antropologų, studijuojančių vietines bendruomenes, mokslinio požiūrio, Cooper & Gorfer savo stebėjimus transformuoja į fotoaparato objektyvu pagautas poetiškas istorijas. Jų patirtis perteikiama surežisuotais portretais, pilnais simbolikos, spalvų sluoksnių ir tekstūrų. Kiekvienas portretas, kaip galima pastebėti iš eksponuojamų tekstilės instaliacijų, buvo kuriamas kartu su vietiniais mados dizaineriais.

„Orų dienoraščiuose“ pirmame plane atsiduria gamta ir gimtoji kūrėjo vietovė. ,,Kai kurios eksponuojamos fotografijos yra visiškai be figūrų, taip pabrėžiant Šiaurės Atlanto kraštovaizdžio platybę ir be galo nenuspėjamą orą“, – sako Nina. ,,Mes pajautėme gamtos jėgą. Ji palieka pėdsaką tavyje net jei esi tik turistas, tad gyvenimas ir vaikystė tokiose vietose neabejotinai paveikia. Kūrybingumas, kuris kyla iš tų trijų vietovių, savyje turi laukiniškumo ir bebaimiškumo“, – tęsia Sarah.

Menininkių duetas kartu kurti meninės fotografijos projektus pradėjo 2006 metais. Nuo to laiko Cooper & Gorfer surengė tarptautinių parodų ir išleido keletą aukštos meninės vertės knygų. Jos dirba pagal savo pačių metodą, kuriame svarbiausia yra kelionės, susitikimai su žmonėmis ir tų žmonių istorijos. Menininkės gyvena ir dirba Geteborge, Švedijoje, ir Berlyne, Vokietijoje.

Paroda, pristatanti dešimt islandų, grenlandų ir fareriečių mados dizainerių, nutolsta nuo tradicinio mados pasaulio ir jo sezoninių madų. Vietoj to, akcentuojamas kūrybiškumas ir jį veikiantys faktoriai: kultūrinė tapatybė, tradicijos, gamta, kraštovaizdis, oras, tai pat inovatyvus Šiaurės šalių požiūris į tvarios mados iš vietinių išteklių kūrimą. Parodą papildys pokalbiai su dizaineriais, kurių metu keletas kūrėjų pasidalins savo patirtimi apie dizainerių vaidmenį kuriant tvarią madą.

Parodą užsakė ir paruošė ,,The Nordic House“ Reikjavike (Islandija), o pirmąsyk ji parodyta 2014 m. Taikomosios dailės muziejuje Frankfurte, Vokietijoje, kaip centrinis 3-osios Šiaurės šalių mados bienalės kūrinys. Nuo to laiko paroda eksponuota Danijoje, Nyderlanduose, Farerų salose, Islandijoje, JAV, Kinijoje, Švedijoje, Grenlandijoje. 2019 m. paroda vyksta Baltijos šalyse.

Parodoje pristatomi dešimt kūrėjų ir mados dizainerių:

  • Barbara Í Gongini, Guðrun & Guðrun (Farerų Salos);
  • Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Grenlandija);
  • STEiNUNN / Steinunn Sigurðardóttir, JÖR / Guðmundur Jörundsson, Kría, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Islandija).

Parodą Vilniuje organizuoja Lietuvos dailės muziejus kartu su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje.

Parodą finansuoja: Šiaurės ministrų taryba, ,,The Nordics“, Danijos kultūros institutas Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Islandijos Švietimo, mokslo ir kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba.

Rėmėjai: DSV, JCDecaux, UAB Plungės šaltis, Manage Ltd.

Partneriai: Šiaurės šalių namai Reikjavike, BTA Vienna Insurance Group, Lietuvos dizaino forumas, viešbutis „Narutis“

Daugiau informacijos

Brigita Urmanaitė

Brigita Urmanaitė

Patarėja kultūros ir švietimo klausimais

Lietuvių, anglų, norvegų, estų, rusų

NAUJIENLAIŠKIS

NAUJIENLAIŠKIS

Gaukite naujienas pirmieji

Success!

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!