Data & laikas
29.08.2025 13:00 (GMT+3)
Kur
Bernardinų sodas, Vilnius
Kalba
Lietuvių ir anglų k.
„Būtent!“ yra įkvėptas Šiaurės šalių demokratijos festivalių – tai ypatinga vieta dialogui, mainams ir netikėtiems susitikimams.
Tikime, kad kartu esame stipresni, todėl su Lietuvos ir Šiaurės šalių ekspertais diskutuosime apie tvarumą, atsparumą, pasitikėjimą, lyčių lygybę ir dar daugiau.
Pasimatykime šiaurietiškoje palapinėje rugpjūčio 29-30 d. Vilniuje, Bernardinų sode! Daugiau apie festivalį: www.diskusijufestivalis.lt
MŪSŲ DISKUSIJŲ PROGRAMA
Rugpjūčio 29 d.
14:00 Kada gamtą vertinsime ne tik kaip išteklių, bet ir būtinybę mūsų psichikos sveikatai? (When will we see nature not just as a resource, but as our mental health necessity?)
Buvimo gamtoje naudos žmonių psichikos sveikatai ir gerovei įrodymų netrūksta. Vis dėlto gamtinė aplinka pernelyg dažnai vertinama pirmiausia kaip išteklių panaudojimo, o ne kaip sveikatos stiprinimo priemonė. Diskusijoje ieškosime atsakymų, kokių pokyčių – politinių priemonių, konkrečių įrankių, kasdienių praktikų, o gal nuostatų? – reikia, kad gamta būtų geriau pasitelkta žmonių psichikos gerovei didinti.
Diskusiją rengiame drauge su Lietuvos psichologų sąjungos Aplinkos psichologijos grupe.
Diskusijos dalyviai:
- Moderatorė: Dr. Dovilė Šorytė, aplinkos psichologijos mokslininkė, Lietuvos psichologų sąjungos Aplinkos psichologijos grupės narė
Diskusija vyks anglų k. Diskusijos dalyvius paskelbsime netrukus.
15:30 Nukirsti kabeliai, sustiprinti ryšiai: Šiaurės ir Baltijos šalių vienybė prieš sabotažą (Lines cut, ties strengthened: Nordic-Baltic unity against sabotage)
Pastaraisiais metais Baltijos jūra tapo Šiaurės Europos saugumo iššūkių epicentru – nuo „Nord Stream“ sprogimų iki įtariamo kritinės infrastruktūros sabotažo. Su Šiaurės ir Baltijos šalių ekspertais diskutuosime, kaip stiprinti regioninį atsparumą ir bendradarbiavimą hibridinių grėsmių akivaizdoje. Ir nors infrastruktūra pažeidžiama, politiniai ir visuomeniniai ryšiai regione tik stiprėja.
Diskusiją rengiame drauge su Geopolitikos ir saugumo studijų centru.
Diskusija vyks anglų k. Diskusijos dalyvius paskelbsime netrukus.
17:00 Kaip mums sekasi gyventi „žaliai“? Pažiūrėkime, ką sako skaičiai! (How green are we? Let’s look at the numbers!)
Sužinokite, ką apie tvarumą galvoja Baltijos ir Šiaurės šalių gyventojai, remiantis naujos vartotojų apklausos duomenimis. Kokie aplinkosaugos klausimai šiandien labiausiai rūpi? Kaip žmonės renkasi tvarius produktus? Kuo jie pasitiki – ir kuo iš tiesų turėtų pasitikėti – kai kalbama apie „žalius“ pasirinkimus.
Diskusiją rengiame drauge su Danijos ir Švedijos ambasadomis Lietuvoje.
Diskusijos dalyviai:
- Christel Søgaard Kirkeby, projektų vadovė, Danijos vartotojų taryba „Tænk”
- Dr. Ugnė Marija Andrijauskaitė, istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu užsiima laisvai samdomos mokslintojos ir edukatorės veikla. Namuose – 2 toddlerių mama, kambarinių gėlių ir vintažo mylėtoja, tvaraus (kiek įmanoma) gyvenimo praktikuotoja
- Moderatorė: Medeina Andriulienė, nuomonės formuotoja ir autorė
Diskusija vyks anglų k. Daugiau diskusijos dalyvių paskelbsime netrukus.
18:30 Šiaurietiškas pokalbis: kaip atrodo Lietuva po 8 metų ir vos 8 dienų? (A Nordic conversation: 8 years of insight, 8 days of first impressions)
Ką apie Lietuvą ir Šiaurės šalis atskleidžia aštuonerių metų patirtis ir aštuonios dienos šviežių įspūdžių? Apie tai, kaip kuriame ryšius, bendradarbiaujame ir augame drauge?
Kviečiame į atvirą ir įtraukiantį pokalbį su Helén Nilsson, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktore ir Ole Andreas Lindeman, naujuoju Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktoriumi nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. Kalbėsime apie tai, kaip pasikeitė Lietuva, kas nustebino ir įkvėpė, kaip vystėsi Šiaurės ir Lietuvos bendradarbiavimas bei kokia galėtų būti tolimesnė kelionė.
Pokalbis apie žmones, kultūras ir bendradarbiavimą – atviras, asmeniškas ir lengvas. Pokalbį moderuos žurnalistė bei TV/radijo laidų vedėja Živilė Kropaitė. Po pokalbio kviesime tęsti bendravimą prie vaišių.
Rugpjūčio 30 d.
11:00 Jei vaikai žino apie grėsmes internete, kodėl jos vis tiek nutinka? (If children know about online threats, why do they still fall victim?)
Diskusijoje kalbėsime apie vaikų pažeidžiamumą ir viliojimą (groomingą) skaitmeninėje erdvėje: kodėl vien žinojimo apie grėsmes internete nepakanka, kad vaikai išliktų saugūs, kokie psichologiniai, socialiniai ir technologiniai veiksniai daro įtaką jų saugumui internete. Taip pat aptarsime, kaip vaikai įtraukiami į internetines grėsmes ir koks yra suaugusiųjų – tėvų, mokytojų, specialistų – vaidmuo stiprinant vaikų kritinį mąstymą, emocinį atsparumą ir bendrą saugumą skaitmeninėje erdvėje.
Diskusiją rengiame drauge su Danijos ir Norvegijos ambasadomis Lietuvoje ir „Vaikų linija“.
Diskusijos dalyviai:
- Rugilė Butkevičiūtė, lyčių lygybės ekspertė, viena iš organizacijos „Ribologija“, dirbančios su seksualinio smurto prevencija, įkūrėjų
- Eglė Tamulionytė, „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ koordinatorė
- Aida Bikic, psichologė, mokslų daktarė, tyrėja ir lektorė, dirbanti su vaikais ir jaunimu. Eskpertinė sritis – žaidimai, ekranai ir socialinė žiniasklaida. Specializuotos žinios apie ADHD ir ekrano laiko poveikį.
- Moderatorė: Živilė Kropaitė-Basiulė, žurnalistė, laidų vedėja
Diskusija vyks anglų k. Daugiau diskusijos dalyvių paskelbsime netrukus.
12:30 Kam vytis, jei galime pirmauti: Lietuvos inovacijos Šiaurės–Baltijos šalių regiono augimui
Prieš 20 metų Lietuva su kitomis Šiaurės ir Baltijos šalimis tapo Šiaurės Investicijų Banko (Nordic Investment Bank) nare. Kokias pamokas iš šio regioninio bendradarbiavimo išsinešėme? Kaip galime dar labiau skatinti ekonomikos augimą ir konkurencingumą? Ir koks gali būti Lietuvos vaidmuo siekiant Šiaurės–Baltijos regioną įtvirtinti kaip globalų inovacijų lyderį?
Diskusiją rengiame drauge su Šiaurės Investicijų Banku.
Diskusijos dalyviai:
- Prof. Vladas Algirdas Bumelis, Northway įmonių grupės valdybos pirmininkas ir Northway Biotech vadovas
- Moderatorė: Akvilė Skiparė, Finansų institucijų vadovė, Šiaurės Investicijų Bankas
Daugiau diskusijos dalyvių paskelbsime netrukus.
14:00 Nematomas mūšis: kaip stiprinti visuomenės psichologinį atsparumą? (The invisible battle: how can we equip society for psychological defense?)
Šiandienos įtemptoje geopolitinėje situacijoje psichologinis visuomenės atsparumas tampa strateginiu prioritetu. Kaip išmokyti piliečius atpažinti ir atremti dezinformaciją? Kaip stiprinti pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis bei nepriklausoma žiniasklaida? Diskusijoje ekspertai iš Suomijos, Švedijos ir Lietuvos aptars sėkmingus pavyzdžius, iššūkius ir praktinius sprendimus: nuo medijų raštingumo integravimo į mokyklų programas iki koordinuotos strateginės komunikacijos bei pasitikėjimo kūrimo per patikimą ir nepriklausomą žiniasklaidą.
Diskusiją rengiame drauge su Suomijos ir Švedijos ambasadomis Lietuvoje.
Diskusijos dalyviai:
- Magnus Hjort, Švedijos psichologinės gynybos agentūros generalinis direktorius
- Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, LRT generalinė direktorė
- Dr. Lauri Palsa, Jyväskylä universiteto mokslininkas, Suomijos medijų švietimo draugijos pirmininkas
- Moderatorius: Linas Kojala, politologas, Geopolitikos ir saugumo studijų centro direktorius
Diskusija vyks anglų k.
15:30 Ar politika tik boomeriams? Kaip išgirsti jaunimo balsą (Is politic only for boomers? Bringing young voices to the table)
Daugelyje demokratinių valstybių politinė galia vis dar sutelkta vyresnių kartų rankose. Deja, jaunimas dažnai lieka nuošalyje – net ir tuomet, kai priimami sprendimai, tiesiogiai lemsiantys jų ateitį. Priežasčių yra įvairių: su amžiumi susiję stereotipai, politinių partijų uždarumas ar tiesiog nusivylimas tradicine politine sistema. Su jaunaisiais politikais iš Suomijos, Norvegijos ir Lietuvos diskutuosime, kodėl jaunoji karta vis dar nepakankamai atstovaujama politikoje? Kokios kliūtys neleidžia jiems sėsti prie sprendimų stalo? Ir, svarbiausia – kaip galime tas kliūtis įveikti.
Diskusiją rengiame drauge su Norvegijos ir Suomijos ambasadomis Lietuvoje.
Diskusijos dalyviai:
- Alma Jokinen, Suomijos EU jaunimo delegatė
- Håvard Handeland, Sauda savivaldybės meras, jauniausias visų laikų meras Norvegijoje
- Andrius Grumadas, jauniausias savivaldybės tarybos narys Lietuvoje
- Moderatorė: Gintarė Kučiauskaitė, sveikatos psichologė, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos valdybos narė
Diskusija vyks anglų k.
17:00 Ar tikrai kritinis mąstymas prieinamas visiems? Psichologinis atsparumas ir socialinė politika (Is critical thinking really available to everyone? Psychological resilience and social politics)
Socio-ekonomiškai nestabiliose situacijose žmonių gebėjimas kritiškai mąstyti ir priimti racionalius bei tvarius sprendimus tampa abejotinas. Sparčiai besikeičiančioje globalioje aplinkoje kaip niekad svarbu turėti stiprią socialinę politiką, kuri padėtų subalansuoti nelygybę, sudarytų prielaidas kritinio mąstymo ugdymui ir stiprintų bendrą visuomenės atsparumą.
Diskusiją rengiame drauge su Lietuvos skeptikų draugija.
Diskusijos dalyviai:
- Pontus Böckman, Švedijos skeptikų asociacijos bendraįkūrėjas
- Dr. Ramunė Dirvanskienė, neuropsichologė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentė
- Dr. Gražina Bielousova, sociologė, Vytauto didžiojo universiteto dėstytoja
- Brigita Gaitanži, edukologė, ugdymo vadovė, mokslo populiarintoja. Specializuojasi gabių vaikų ugdymo tyrimuose.
- Kostas Gaitanži, Ph.D., dėstytojas, Europos humanitarinio universiteto docentas
- Moderatorius: Algimantas Kvecys, Skeptikų draugijos pirmininkas
Diskusija vyks anglų k.
18:30 Nė vieno nuošaly: kaip skirtumų „problemas“ mokykloje sprendžia Šiaurės šalys? (No one left behind: addressing diverse learning needs in Nordic schools)
Kiekvienas esame žmogus su specialiais poreikiais – kartais trumpalaikiais (kaip santykių problemos), o kartais lemiamais diagnozės. Kaip atliepti individualius, kognityvinius skirtumus ir užtikrinti saugumą kiekvienam vaikui, kad jis ar ji mokykloje atsiskleistų kuo geriau? Remiantis Šiaurės šalių patirtimis, diskusijoje bus aptariami esminiai vaiko perspektyvos švietime principai ir mokymo organizavimo formos, paliečiant pačius įvairiausius atvejus – teisę į gimtąją kalbą, socialinius įgūdžius, įtraukųjį ugdymą, pagalbą disleksiją turintiems vaikams ir kitus.
Diskusiją rengiame drauge su VU Skandinavistikos centru.
Diskusijos dalyviai:
- Agnė Motiejūnė, sociologė, Vilniaus Antakalnio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja
- Doc. dr. Satu Grünthal, Helsinkio universitetas ir Vilniaus universitetas
- Lina Narkevičienė, Vilniaus pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė. Pagrindinė interesų sritis – disleksijos įveikos galimybės šiandieninio švietimo kontekste
- Moderatorė: Loreta Vaicekauskienė, VU Skandinavistikos centro profesorė, sociolingvistė, knygos „Lietuvių kalba kaip klaida” bendraautorė. Švietimo tema yra viena iš jos profesionalaus ir pilietinio domėjimosi sričių.
Diskusija vyks anglų k. Daugiau diskusijos dalyvių paskelbsime netrukus.
Daugiau informacijos

Kornelija Kunigonytė
Patarėja komunikacijai
Lietuvių, anglų, norvegų