Naujienos

„Green Minds, Green Schools“: į Daniją sėmtis žinių apie gerąsias tvarumo praktikas švietime

2025 04 01

Grundtvigsvej mokykla Kopenhagoje, LINEŠA nuotr.

Kovo 17–22 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) atstovai viešėjo Kopenhagoje, Danijoje, kur lankėsi tvariose mokyklose ir sėmėsi įkvėpimo bei idėjų, kurias būtų galima panaudoti diegiant tvarumą ir mūsų šalies ugdymo įstaigose

Vizitas surengtas įgyvendinant Šiaurės ir Baltijos šalių viešojo administravimo programos iš dalies remiamą projektą „Green Minds, Green Schools“, kurio tikslas – skatinti tvarumą Lietuvos mokyklose ir perimti pažangią tarptautinę patirtį iš Šiaurės šalių.

Lietuvos mokyklose jau vykdomi atskiri tvarumo projektai, tačiau šis procesas dar nėra sistemingas. Projektas „Green Minds, Green Schools“ siekia pakeisti šią situaciją – įsisavinti geriausius užsienio praktikos pavyzdžius, juos adaptuoti ir sukurti bendrą metodologiją, kuri leistų kiekvienai mokyklai formuoti vieningą ir struktūruotą požiūrį į tvarumą.

Nuo mainų iki lietaus vandens panaudojimo tualetuose

Monika Gineitytė, LINEŠA Tvarumo plėtros skyriaus specialistė, pasakoja, jog vizito Kopenhagoje metu jai didelį įspūdį paliko apsilankymas mokslo centre „Experimentarium“.

Naujojo „Experimentarium“ pastato stoge yra įmontuoti saulės energijos elementai ir pagal poreikį įjungiamas vėdinimas su mažu energijos suvartojimu. Abiejuose pastato galuose taip pat įdiegtas natūralus vėdinimas, o tai sumažina energijos sąnaudas. Kita naujovė – lietaus vandens surinkimas tualetui nuleisti.

„Kopenhagos savivaldybės Technikos ir aplinkos apsaugos bei Kultūros ir laisvalaikio administraciniai skyriai yra sukūrę bendruomeninę kultūros namų erdvę, kurioje koordinuoja bendruomenines bei švietimo veiklas aplinkosaugos, klimato bei tvaraus ir kitokio, pavyzdžiui, tekstilės, vartojimo srityje, kviečia gyventojus dalintis, mainyti, keistis, pritaikyti“, – pasakoja M. Gineitytė.

Lietuvos atstovai taip pat apsilankė Grundtvigsvej mokykloje, kurios šūkis –„Mokykla yra ta vieta, kur nusprendžiame, jog pakankamai mylime pasaulį, kad prisiimtume atsakomybę rūpintis ir jį keisti“.

Dar vienas aplankytas objektas – Jungtinių Tautų miestas Kopenhagoje (angl. United Nation City). Tai centras, kuriame įsikūrė 10 Jungtinių Tautų įstaigų, dirbančių Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi srityje.

„Pats pastatas – išmanus, jame surenkamas lietaus vanduo, uosto vanduo naudojamas pastato aušinimui, taip pat įdarbinta saulės energija“, – pasakoja M. Gineitytė
.
„Susitikome ir su Lietuvos ambasados Danijos Karalystėje atstove, su kuria apsikeitėme naujienomis bei aktualiais darbais, kuria kryptimi dirbame Lietuvoje ir kaip vyksta švietimas ir ugdymas tvarumo link Danijoje“, – pasakoja LINEŠA atstovė.

Nuo tvarios mokyklos – iki tvarios visuomenės

„LINEŠA organizuoto vizito Kopenhagoje metu turėjome galimybę įvertinti tvaraus augimo švietime praktikas. Įtraukusis ir lygiateisis ugdymas, mokyklų autonomija ir lankstumas, dėmesys patirtiniam ugdymui ir tvarios vertybės, žaliosios švietimų įstaigų infrastruktūros, mokytojų ir mokinių bendravimo kultūra, visą gyvenimą trunkantis mokymasis – tai pagrindinės tvaraus švietimo nuostatos Danijoje. Šios vertybės padeda formuoti laisvus, atsakingus, sąmoningus ir kūrybiškus žmones, gebančius prisidėti prie tvarios visuomenės kūrimo. Ir mes tai galime ir jau darome ir Lietuvoje!“, – sako Aušra Birgelytė, LINEŠA direktoriaus pavaduotoja.

Ji pasidžiaugė sėkminga LINEŠA koordinuojamos darbotvarkės „Tvari mokykla 2030” įgyvendinimo eiga Lietuvoje: prisijungti prie darbotvarkės ir žengti tvarumo kryptimi jau nusprendė 420 Lietuvos ugdymo įstaigų.

Džiaugiasi užsimezgusiu bendradarbiavimu

Kartu su LINEŠA atstovėmis Kopenhagoje tvarumo idėjų sėmėsi ir  Šeduvos lopšelio-darželio direktorė Daiva Staškūnienė su kolege – priešmokyklinio ugdymo mokytoja Mileta Dočkiene.

„Šis vizitas – tai puiki galimybė įvertinti tvaraus augimo švietime praktikas. Jo metu ne tik pagilinome ir sustiprinome žinias ir supratimą apie tvarios mokyklos vertybes, bet ir aptarėme bendradarbiavimo galimybės su „Poplen“ vaikų darželiu Bagsværd mieste. Dėkojame Lietuvos neformaliojo švietimo agentūrai už galimybę mokytis kartu, bei gilinti žinias siekiant tvarios mokyklos“, – sako D. Staškūnienė.

Apie „Green Minds, Green Schools“

Projektas „Green Minds, Green Schools“ įgyvendinamas Šiaurės ir Baltijos šalių viešojo administravimo mobilumo programos lėšomis. Projektas apima dvi valstybes – Norvegiją ir Daniją.

Pagrindiniai projekto tikslai:

– Įgyti supratimą apie Norvegijos ir Danijos tvarumo vertinimo priemones mokykloms ir palengvinti jų įsisavinimą Lietuvos švietimo sistemoje.
– Ištirti, kaip koordinuojamas tvarumo integravimas į mokyklas, nacionaliniu ir savivaldybės lygiu.
– Skleisti gerąją patirtį.
– Įvertinti ir pagerinti tvarumo informacijos sklaidos kanalus, kad būtų užtikrinta visapusiška aprėptis pasiekiant kiekvieną mokyklą, taip skatinant platų sąmoningumą ir veiksmus siekiant tvarumo tikslų.

Apie darbotvarkę „Tvari mokykla 2030“:

Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkėje (SDG) iki 2030 m. yra 17 tikslų ir 169 tikslų planas. „Tvari mokykla 2030“ darbotvarkės įgyvendinimą nacionaliniu lygiu koordinuoja Lietuvos neformaliojo ugdymo agentūra (LINEŠA).

LINEŠA tikslas – iki 2030 metų įtraukti į „Tvari mokykla 2030“ darbotvarkės įgyvendinimą visas 939 Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklas ir 753 ikimokyklinio ugdymo įstaigose perimti tvarią praktiką.

Parengta LINEŠA

Daugiau informacijos

Brigita Urmanaitė

Brigita Urmanaitė

Patarėja kultūros ir švietimo klausimais

Lietuvių, anglų, norvegų, estų

NAUJIENLAIŠKIS

NAUJIENLAIŠKIS

Gaukite naujienas pirmieji

Success!

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!