Šiaurės auksas – stiprios demokratijos
Šiaurės šalių dienos, kuri kasmet minima kovo 23-ąją, proga surengtą diskusiją apie tai, kaip stiprinti Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę padėtį bei pasaulinius iššūkius moderavęs profesorius Ramūnas Vilpišauskas pabrėžė, kad Baltijos ir Šiaurės šalių draugystė skaičiuoja dešimtmečius, nes prasidėjo dar prieš Lietuvai atgaunant nepriklausomybę.
„Itin vertiname Šiaurės šalių diplomatinę, ekonominę ir politinę paramą Lietuvai, nes mūsų bendradarbiavimas prasidėjus nepriklausomybės judėjimams tik stiprėjo. Puikiai pamenu, koks svarbus anuomet mūsų šaliai siekiant nepriklausomybės buvo danų, švedų ir suomių palaikymas – jie pasitelkė visas įmanomas priemones, kad galėtų padėti mūsų kelyje į demokratiją“, – renginio pradžioje kalbėjo R. Vilpišauskas.
Visgi, nors Šiaurės ir Baltijos šalys per pastaruosius dešimtmečius sukūrė pasitikėjimu ir bendradarbiavimu grįstus santykius bei įgyvendino daugybę bendrų projektų, diskusijos dalyviai sutarė, kad šiandien turime vieną svarbiausių šio regiono valstybėms kylančių klausimų – kaip proaktyviai kartu reaguoti į geopolitinę situaciją ir ko reikia, kad jau šiandien rastume sprendimus, padėsiančius užsitikrinti atsaką į šiuos iššūkius ateityje?
„Mes visi žinome šių dienų geopolitinę situaciją, tačiau norėčiau būti optimistė ir žvelgti pozityviai, nes šiandien to labai reikia. Tiesiog pasižiūrėkime į Šiaurės ir Baltijos šalių istoriją: turime stiprias demokratijas bei atviras liberalias ekonomikas ir tai yra mūsų brangiausias resursas – mūsų auksas. Tačiau neturėtume to priimti kaip duotybės, todėl bendradarbiavimas tarp regiono valstybių turi vykti visais lygiais, kaip ir privalu išnaudoti visas jo siūlomas galimybes – ir toliau sėkmingai kurti ryšius tarp žmonių ir mainytis patirtimi“, – pabrėžė K. Ellemann.
„Visuose be išimties Šiaurės ministrų tarybos susitikimuose ir diskusijose yra skiriamas dėmesys atsparumui. Atsparumą suprantame plačiąja prasme – tai ir žaliasis kursas, tvarus vystymasis, stiprios demokratijos ir laisvi, nieko neįtakojami rinkimai“, – diskusijos metu sakė K. Ellemann ir pridūrė, kad, kalbėdami apie ateitį, „turime klausti, ne ką mes galime padaryti, o ką privalome daryti ir ko turime reikalauti iš savo vyriausybių, kad būtų daroma“.
Naują puslapį verčia Švedija
Žvelgiant į šių dienų geopolitinę situacija ir vertinant jos pokyčius, Šiaurės šalių bendradarbiavimo kontekste itin svarbus naujųjų NATO narių – Suomijos ir Švedijos – prisijungimas. Tame esama tam tikros simbolikos: Švedijai prisijungus prie NATO 2024-aisiais, Lietuva kaip tik mini savo narystės šioje organizacijoje dvidešimtmetį, be to, praėjo dvidešimt metų nuo oranžinės revoliucijos pradžios, kai ir Ukraina turėjo tokį siekį, tačiau narystės perspektyvos sulaukė tik prieš dvejus metus.
Diskusijoje dalyvavusi buvusi Švedijos ambasadorė Lietuvoje, šiuo metu – Švedijos užsienio reikalų ministerijos Europos ir Šiaurės Amerikos departamento direktorė Cecilia Ruthström-Ruin pabrėžė, kad Švedijos prisijungimas prie šio gynybos aljanso neabejotinai atverčia naują Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo puslapį bei esmingai keičia gynybos situaciją.
„Visus tuos metus, kai nebuvome NATO nare, tam tikrų problemų nebuvo galima tiksliai spręsti , pavyzdžiui, Lietuvoje dėliojamuose gynybos scenarijuose buvo sunku nuspėti, kas dėtųsi Švedijos teritorijoje. Šiandien ši narystė atneša stiprybę, nuspėjamumą ir stabilumą regione, be to, išnyksta barjerai, kurie egzistavo diskutuojant tam tikrų problemų kontekste“, – kalbėjo ji.
Į klausimą, kokį didžiausią pasiekimą galėtų išskirti, kalbant apie Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą, C. Ruthström-Ruin teigė, kad jos atsakymas telpa į vieną žodį – „pasitikėjimas“: „Žinoma, tai svarbu visose srityse, bet, jei pažvelgsime į politinį lygį, akcentuočiau pasitikėjimą tarp lyderių, kuris sukuria galimybes toms diskusijoms, kurias ne visada paprasta organizuoti dideliuose formatuose. Neformalus bendravimas, kokį mes turime Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto formate (Nordic-Baltic Eight, NB8) neretai tampa pagrindine stiprybe ir įgalina labai lanksčiai reaguoti į iškylančias problemas. Žvelgiant retrospektyviai į ilgesnį laikotarpį, pasakyčiau, kad pats didžiausias pasiekimas yra tai, jog trys Baltijos šalys tapo ES ir NATO narėmis. Galime tik įsivaizduoti, kokia situacija būtų šiandien, jei to nebūtų įvykę.“