Šių metų savaitės tema – „Laisvė Šiaurės šalyse“, o didžiausias dėmesys skiriamas 80-ąsias nepriklausomybės metines mininčiai Islandijai – būtent šios šalies autorių kūrinių ištraukos skambės sutemų valandą ir auštant. Savaitės metu bus skaitomos Islandijos rašytojų knygos: Sjón (Sigurjon B. Sigurðsson) „Baldras, Šešėlio sūnus: sakmė”, (Apostrofa, 2009 m.) ir Rán Flygenring paveikslėlių knyga mažiesiems „Eldgos“ (liet. „Ugnikalnis“).
Aktyviausiai savaitės renginiuose jau ne vienerius metus dalyvauja Lietuva – į skaitymus kviečia net 626 mūsų šalies švietimo ir kultūros įstaigos: bibliotekos, mokyklos, vaikų darželiai.
Laisvė Šiaurės šalyse
Šių metų tema „Laisvė Šiaurės šalyse“ leidžia apmąstyti, ką Šiaurės šalių žmonėms reiškia laisvė ir kaip ji vaizduojama ir nagrinėjama literatūroje. Laisvė gali turėti daugybę išraiškų: nuo asmeninės laisvės išreikšti save ir gyventi taip, kaip norisi, iki tautų nepriklausomybės ir suverenumo siekio.
Susiedami Islandijos nepriklausomybės 80-metį su laisvės tema, organizatoriai tikisi, kad Šiaurės šalių literatūros savaitė taps platforma, kurioje bus galima diskutuoti apie laisvę, ką ji reiškia kiekvienam iš mūsų ir kaip galime sustiprinti laisvę ir bendruomeniškumą mūsų visuomenėse – dabar ir ateityje.
Gamtos šėlsmas ir islandiškų sagų paslaptys
Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams „Auštant“, kurie tradiciškai prasideda 9 val. ryte, siūloma islandų autorės Rán Flygenring paveikslėlių knyga „Eldgos“ (liet. „Ugnikalnis“), 2023 m. apdovanota Šiaurės tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija. Kaip pažymėjo komisija, autorė meistriškai supynė vaizdus ir tekstą į žaismingą humoristinę istoriją apie įvairiaspalvę turistų minią, kuri susiduria su ugnikalnio išsiveržimu. Ar gamta egzistuoja tik tam, kad mus linksmintų, ar mes patys turėtume prisiimti didesnę atsakomybę už tai, kaip su ja bendraujame? „Eldgos“ suteikia vilties, kad galime rasti būdą gyventi darnoje su gamta.
„Sutemų valandos“ skaitymams suaugusiesiems pasirinktas islandų rašytojo Sjón romanas „Baldras, Šešėlio sūnus: sakmė”, (Apostrofa, 2009 m.), taip pat įvertintas Šiaurės tarybos literatūros premija. „Šis kūrinys meistriškai balansuoja ties poezijos ir prozos riba. Pasitelkęs islandiškųjų sagų temas ir romantinio pasakojimo meną, rašytojas nuaudžia įstabią istoriją, kurioje visu ryškumu iškyla šių dienų etiniai klausimai“, – pažymėjo komisija. Knygą lietuviškai 2009 m. yra išleidusi leidykla „Apostrofa”.
Rekordinis lietuvių aktyvumas
Lietuvoje skaitymai rengiami jau 24 kartą, o lietuviai ir vėl išsiskiria rekordiniu aktyvumu. Savaitėje yra užsiregistravę 1886 dalyviai iš Alandų ir Farerų salų, Grenlandijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos ir Estijos. Net trečdalis jų, 626, yra bibliotekos, mokyklos ir darželiai iš Lietuvos.
Tikimasi, kad skaitymai kaip ir kasmet suburs daugiau kaip 200 tūkst. žmonių visose šalyse.
Apie Šiaurės šalių literatūros savaitę
Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijos „Norden” vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.
Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir Baltijos šalyse organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.