Žaismingos iliustracijos kuria nuoširdų ir šiek tiek paslaptingą pasaulį. Susitinkame su Eskalupu, Lumalena, Kita, Kukurykais, Bipoliu ir daugeliu kitų. Jie gyvena pasaulyje, kuriame ne visada taip lengva rasti savo vietą. Lervukas yra nemylimas, Klumpakaulis jaučiasi per sunkus, o Miegūnas nori likti savo svajonių pasaulyje, kur ryškiai šviečia saulė.
Dešimtis vaikiškų knygų tiek Suomijoje, tiek užsienyje iliustravusi knygų vaikams dailininkė Linda Bondestam sako, kad kūrybai ją įkvepia širdžiai artimi dalykai: „Kartais tai gali būti mane neraminanti tema, apie kurią negaliu nustoti galvoti, pavyzdžiui, klimato kaita ar žmonių teisė būti priimtiems tokiais, kokie jie yra, o kartais – netikėtai galvoje gimęs linksmas veikėjas.“
Paklausta, kuris iš nematytų žvėrių, kuriuos teko užduotis vizualizuoti, yra jos mėgstamiausias, dailininkė sako, kad visi yra jos labai mylimi ir patapę jos draugais, net jeigu jie ir turi trūkumų. „Tada tiesiog noriu jiems pasakyti, kad turėti trūkumų – nieko tokio! Bipolis ir Bumbumas yra du mano mėgstamiausi.“
Kritikų pripažintas nematytų žvėrių pasaulis
Vaikų literatūros apžvalgininkė ir kritikė Inga Mitunevičiūtė pristato L. Bondestam, kaip vieną originaliausių ir ryškiausių Šiaurės šalių kūrėjų, kuriančią gaivališkas, nestandartiškas iliustracijas, kurios neleidžia atitraukti akių savo originaliomis detalėmis, tobulais spalvų deriniais ir gelme.
Pasak I. Mitunevičiūtės, kartu su U. Stark sukurta knyga „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“ yra odė kūrybingumui. „Lietuvoje puikiai pažįstamas švedų rašytojas U. Stark sukūrė nepaprastai įdomius ir ypač originalios eilėdaros eilėraščius apie gyvūnus, kurie egzistuoja tik vaizduotėje, o L. Bondestam juos iš vaizduotės ir žodžių pasaulio perkėlė į kūniškąjį vaizdų. Tokiu būdu lietuvių skaitytojai gali patirti didžiulį džiaugsmą su jais susipažinti ir įkvėpimą atverti savo vaizduotės lobynus.“
Vaikų literatūros kritikės rekomenduojama knyga ir jos autorių darbas įvertinti prestižiniais apdovanojimais. 2016 m. knyga „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“ buvo pripažinta geriausia Švedijos paveikslėlių knyga ir apdovanota Snöbollen prizu. 2017 m. knyga laimėjo Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premiją – vieną didžiausių premijų už vaikų ir jaunimo literatūrą pasaulyje.
„Lietuvos mažieji skaitytojai jau yra pamėgę naujuosius Šiaurės šalių autorius ir jų knygas. Mums artima šiaurietiška pasaulėjauta, pagarbus ir atidus kūrėjų žvilgsnis į vaiko pasaulį, vaizduotę, emocijas. Stengiamės stiprinti šią kultūrinę jungtį, pristatydami naujausią Šiaurės šalių literatūrą, autorių vizitus. Neabejojame, kad jiems taip pat nepaprastai smalsu ir smagu pasimatyti su skaitytojais Lietuvoje“, – teigia Brigita Urmanaitė, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje patarėja švietimo ir kultūros klausimais.
Knygų dailininkė Linda Bondestam Lietuvoje
Keturis kartus prestižiniam Astridos Lindgren atminimo apdovanojimui nominuota, išskirtinio stiliaus, knygų vaikams dailininkė L. Bondestam kviečia į susitikimus Lietuvoje vaikus, studentus ir visuomenę Šiaurės šalių literatūros savaitės metu, lapkričio 17-20 d.
Susipažinti su dailininke galima Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje, kur veikia Lindos Bondestam iliustracijų paroda. Jau eksponuota Suomijoje, Alandų salose, Islandijoje, Estijoje, paroda „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“ sukurta pagal U. Stark ir L. Bondestam to paties pavadinimo paveikslėlių knygą. Parodoje pristatoma 16 knygos iliustracijų, skirtų trumpiems ir nuotaikingiems eilėraščiams apie niekieno anksčiau nematytus gyvūnus, kuriuos bando nuspėti dailininkė L. Bondestam.
Viešėdama Lietuvoje, diplomuota Kingstono universiteto (Jungtinė Karalystė) iliustratorė dalinsis savo kūrybine patirtimi su Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros studentais. Taip pat Vilniaus literatų namai (Šv. Jono g. 11) kviečia lapkričio 17 d. 19 val. pasiklausyti L. Bondestam ir Lietuvos paveikslėlių knygų kūrėjo Aušros Kiudulaitės pokalbio „Pastebėti įvairovę: pasaulio perteikimas vaizdų kalba”. Vaikų nuo šešerių metų dailininkė lauks lapkričio 20 d. 13 val. kūrybinėse dirbtuvėse „Vaikų knygų salos“ festivalyje.