Projektas

NVO pasiruošimas pilietiniam atsparumui

02.09.2024 - 31.12.2025

norden.org

Pilietinės visuomenės atsparumas, pasirengimas ir įsitraukimas yra labai svarbūs efektyviam krizių valdymui, kaip matyti per pastarąsias, ekologines nelaimes, pandemiją ir plataus masto agresiją prieš Ukrainą. Tai yra pirmasis toks projektas Lietuvoje, kai pilietinė visuomenė kviečia nacionalines ir vietos valdžios institucijas sukurti praktinius mechanizmus visuomenės įtraukimui į krizių valdymą.

Šiaurės ir Baltijos šalių regione susiduriama su įvairiomis netradicinėmis grėsmėmis, tokiomis kaip hibridiniai išpuoliai, kibernetiniai incidentai, kurstomi kultūriniai karai, taip pat neapykantos, dezinformacijos ir manipuliavimo kampanijos. Todėl pilietinis atsparumas yra svarbi dalis, kaip ir pilietinės visuomenės pasirengimas galimoms krizėms. Tokiose aplinkybėse bendradarbiavimas ir sinergijos kūrimas tarp nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir vyriausybinių institucijų būtų ypač vertingas. Dirbdamos kartu, NVO ir valstybė gali sujungti savo stipriąsias puses, išteklius ir patirtį, kad efektyviai spręstų ir valdytų kylančius iššūkius.

Projekto tikslas

Pagrindinis projekto tikslas yra apibrėžti NVO vaidmenį ir suteikti joms įrankius aktyviai dalyvauti pilietinio atsparumo ir grėsmių valdymo sistemoje nacionaliniu ir savivaldybių lygmeniu.

Projekto uždaviniai

  • Skatinti bendradarbiavimą ir partnerystes tarp nacionalinio ir savivaldybių lygmens NVO ir valdžios institucijų.
  • Nustatyti partnerystės kokybę, sąveikumą, išteklius ir paramą tarp valdžios institucijų ir NVO grėsmių kontekste.
  • Šviesti suinteresuotas šalis apie gerąsias praktikas ir strategijas, stiprinančias pilietinį atsparumą Šiaurės-Baltijos šalyse ir Ukrainoje.
  • Stiprinti Šiaurės-Baltijos šalių NVO ir valdžios institucijų bendradarbiavimą siekiant didinti pilietinį atsparumą ir krizių valdymą.
  • Parengti ir skatinti rekomendacijas dėl valdžios institucijų ir pilietinės visuomenės bendradarbiavimo gerinimo.
  • Stiprinti NVO sektorių ir jo advokaciją pilietinio atsparumo srityje.
  • Didinti visuomenės informuotumą apie pilietinį atsparumą.

Projekto tikslinės grupės

  • Nacionalinio ir savivaldybių lygmens NVO.
  • Valdžios institucijos.

Partneriai

  • Nacionalinė NVO koalicija (Lietuva)
  • Suomijos nacionalinė gelbėjimo asociacija (SPEK)
  • Skonės apskrities administracinė taryba (Švedija)

Pagrindiniai renginiai ir veikla

  • Įvadiniai mokymai 6 savivaldybėse: Telšiuose, Klaipėdoje, Kėdainiuose, Kupiškyje, Alytuje ir Vilniaus r.  Įvadiniai mokymai apie bendrą krizių valdymo sistemą, krizių tipus, netradicines grėsmes, pilietinį dalyvavimą nekarinėje pilietinio atsparumo srityje, nevyriausybinių organizacijų ir institucijų vaidmenį bei koordinavimo ir bendradarbiavimo principus, taip pat gerąją praktiką ir pavyzdžius iš Šiaurės šalių ir Ukrainos.
  • Advokacija, komunikacija ir sklaida. Projekto metu vyksta advokacijos, komunikacijos ir sklaidos kampanija, siekiant užtikrinti veiklų matomumą, projektinių rezultatų įgyvendinimą ir piliečių įtraukimą.
  • Vizitai į Švediją ir Suomiją siekiant susipažinti su Šiaurės šalių strategijomis, gerosiomis praktikomis ir iššūkiais, susijusiais su įvairių balsų ir bendruomenių įtraukimu į pilietinio atsparumo ir krizių valdymo procesus.
  • Stalo pratybos užsiėmimai nacionaliniu ir vietos lygmeniu (6 savivaldybėse). Šių pratybų tikslas yra nustatyti spragas, sukurti planus ir koordinuoti veiksmus tarp skirtingų veikėjų. Pratybų scenarijai bus susiję su netradicinėmis grėsmėmis (galimomis krizėmis), kur svarbus visuomenės atsparumas ir gebėjimas pasipriešinti arba įsitraukti į krizių valdymo procesą. Konkreti situacija (ar jų derinys) bus nustatyta poreikių analizės etape: hibridinės grėsmės, kibernetinės atakos, tyčiniai ar netyčiniai strateginių objektų incidentai ir pan.
  • Tarptautinis pilietinio atsparumo forumas Seime „Krizės diena: pamokos iš Ukrainos ir Šiaurės-Baltijos šalių“. Pilietinio atsparumo forumas, kuriame dalyvaus Šiaurės-Baltijos ir Ukrainos ekspertai, NVO atstovai, valstybės ir savivaldybių institucijų atstovai, verslo atstovai, projekto partneriai. Forumo tikslas – dalintis patirtimi ir aptarti būtinus pokyčius bei tolesnius žingsnius, remiantis Ukrainos ir Šiaurės-Baltijos šalių patirtimi bei įgyvendintų veiklų ir pratybų rezultatais.